Dům a stavba

Předokenní rolety lze nainstalovat i dodatečně

shutterstock.com
shutterstock.com

Předokenní rolety jsou praktickým pomocníkem nejen v horkých letních dnech. V létě zajišťují příjemné zastínění místností, mají ale i řadu jiných funkcí, například slouží jako bariéra proti zlodějům. Jejich výhodou je možnost nenápadného zakomponování do omítek novostaveb. Není však žádným problémem, pokud se rozhodnete pořídit předokenní rolety do již stojícího domu

Montáž předokenních rolet

Předokenní rolety je možné instalovat u novostaveb velmi elegantně a nenápadně. Nad okno se umístí zaomítací box s roletou. Po omítnutí domu je box skrytý pod omítkou (případně i pod zateplením domu) a nenarušuje celistvost stavby. Box je konstruován tak, aby při jeho použití nebyl přerušen tepelný most mezi interiérem a okolím domu. Nevýhodou tohoto typu rolet je, že využítí najdou jen u novostaveb a je třeba s nimi při stavbě již počítat.

Stavba rodinného domu je však finančně velmi náročná záležitost a často se právě v období výstavby nedostává peněz na doplňkové prvky. Pokud během stavby nemáte dostatek prostředků pro zakoupení předokenních rolet, ale máte v plánu je v blízké budoucnosti pořídit, osloví vás pravděpodobně montáž do roletového překladu.

Během stavby jsou nad okenní otvory položeny speciální překlady, do nichž lze později instalovat rolety. Tím získáváte možnost pořídit rolety, které budou taktéž nenápadné, ale jejich pořízení lze oddálit až na dobu, kdy nashromáždíte dostatek finančních prostředků.

Pokud se rozhodnete pro předokenní rolety u již stojících budov, nabízí výrobci rolety pro dodatečnou montáž. V tomto případě se box s roletou instaluje na zeď nad oknem či do okenního výklenku. Druhá varianta se může pochlubit tím, že box s roletou příliš neční do prostoru, je částečně zasunut v okenním výklenku. Nevýhodou tohoto typu instalace je však to, že box s roletou zasahuje do okna a mírně zmenšuje průhled.

Montáž roletového boxu na zeď nad oknem naopak neubírá žádný prostor okennímu otvoru, ale výrazněji ční do prostoru, je tedy nápadnější. Někdy to může být estetickým problémem, někdy zajímavým doplňkem fasády domu. Výrobci se snaží přiblížit druhé jmenované variantě nabídkou široké škály barev a možností výběru mezi boxem polokulatým či čtvercovým.

Předokenní rolety zvýší bezpečnost vašeho domu před zloděj, zdroj: shutterstock.com
Předokenní rolety zvýší bezpečnost vašeho domu před zloděj, zdroj: shutterstock.com

Funkce exteriérových rolet

Prvořadým úkolem předokenních rolet je teplotní pohoda v interiéru. V létě zabraňují průniku slunečních paprsků a tepla do domu daleko lépe než vnitřní rolety či žaluzie, protože sluneční paprsky zachytí ještě dříve než proniknou k oknům. V zimě mají rolety naopak funkci izolační a šetří tak náklady na topení. Uzamčené lamelové předokenní rolety jsou také téměř nedobytnou překážkou pro zloděje.

Ovládání

Předokenní rolety lze ovládat pomocí

  • lanka
  • popruhu
  • pružiny
  • kliky
  • motoru

Ovládání rolety pomocí motoru může být klasické pomocí vypínače a bezdrátové na dálkové ovládání. U motorového ovládání existuje i možnost naprogramování určitých časů, kdy je třeba rolety spustit či naopak vytáhnout. Používáním motorového systému ovládání rolet se prodlužuje životnost rolety, protože motorové ovládání pohybuje s roletou plynule a nehrozí tak její poškození.

Orientační ceny

Orientační cena hliníkových rolet se pohybuje v rozmezí 2800-5000 Kč za m². Při unifikované velikosti se můžete dostat na příjemnějších 1800 Kč za m². Plastové rolety se pohybují okolo 850 Kč za m².

Levnější alternativou mohou být i venkovní žaluzie, pokud vám jde jen o regulaci přirozeného osvětlení v místnostech.

Nezanedbatelnou položkou je však i ovládací systém rolety. Šňůrový či kurtový navíječ s klikou vyjde na cca 700 Kč, elektromotory stojí 2800-7000 Kč a elektromotory s integrovaným přijímačem 4 900-12000 Kč. Za úvahu jistě stojí i investice do zámku proti nadzvednutí rolety, který se dle kvality pohybuje mezi 180-800 Kč.