Dům a stavba

Jaké jsou možnosti ovládání venkovních žaluzií?

rolety-vrata-zaluzie.cz
rolety-vrata-zaluzie.cz

Venkovní žaluzie jsou doplňkem, který v letních měsících jistě oceníte. Ve chvíli, kdy do skel domu praží sluníčko, ochrání vás před dotěrnými paprsky. Navíc chrání okna před případnými dešťovými kapkami. Jaké jsou ale v dnešní době možnosti jejich ovládání?

Ruční klika

Klasikou je ovládání venkovní žaluzie, stejně jako třeba i předokenní rolety, pomocí ruční kliky. Tento způsob je však vhodný spíše jen pro menší žaluzie menších rozměrů. U větších je totiž dosti namáhavý. Kdo by se také chtěl neustále lopotit s ručním vytahováním, že?

Ovládání na šňůru

I tento způsob je dosti nepraktický. Šňůra navíc často vypoví svoji službu, je třeba ji poměrně často opravovat. Je ale pravdou, že ovládání venkovní žaluzie pomocí obyčejné šňůry je nejlevnějším řešením.

Ovládání pomocí motoru

Motorové ovládání venkovní žaluzie se zdá být nejpraktičtější. Je sice dražší, ale zato spolehlivé. Díky ovládání přes motorek se při vytahování a stahování žaluzie nemusíte vůbec namáhat.

Drátové ovládání

I v tomto případě máte dvě možnosti. Buď zvolíte drátové, nebo bezdrátové řešení. V prvním případě od motorku vede propojení k ovládacímu prvku. Tím je buď spínač, nebo řídící jednotka.

Bezdrátové ovládání

Ve druhém případě žaluzii spouštíte přes dálkové ovládání. Výhodou tohoto způsobu je to, že lze venkovní žaluzii ovládat i z větší vzdálenosti, prakticky z jakéhokoliv místa, které je v dosahu zařízení. Tento systém bych rozhodně doporučil, i za cenu vyšších pořizovacích nákladů. Ty ale nejsou tak velké.

Když už si pořídit venkovní žaluzii, tak přeci s tím nejkvalitnějším systémem ovládání, že? Sami brzy poznáte, že je dálkové ovládání pohodlné a bezproblémové. Než pokaždé tahat za šňůru, nebo se trápit s ruční klikou, to raději dát o pár set korun navíc.