solární nabíječka na mobil
Bydlení

Solární nabíječky

Využití slunce jako zdroj elektrické energie je stále častějši. Můžeme ho využívat i my, a to každodenně. Podívejme se na několik druhů solárních nabíječek.

solární nabíječka na mobil

„Jen nabíječka“

Základem každé solární nabíječky je solární panel. V nabídce najdeme malé, levné nabíječky, které jsou určeny na dobití baterie v kritických situacích, na dobití několika procent baterie. Nebo na dobíjení baterií, když máme k dispozici mnoho času. Jsou to malé, kapesní nabíječky, s nízkým výkonem. Jsou však výhodné, protože mají nízkou hmotnost a malé rozměry, což je výhodou při turistice, kdy šetříme váhou v batohu.

Pokud uvažujeme o výkonnějším modelu, jedná se obvykle o vícepanelové solární nabíječky. Důvodem je větší plocha pro fotovoltaické panely. Většinou jsou to nabíječky v rozměru malého tabletu, které ale po rozložení získají větší plochu, díky které mají větší zisk slunečního světla a tím pádem i větší výkon. Taková solární nabíječka na mobil dokáže mít výkon i standardní nabíječky z elektrické sítě, čili i výkonnější baterii dokáží nabít za hodinu a půl. Nejmodernější solární nabíječky už mají takový výkon i při dvou až tří panelovém řešení.

fotovoltaické panely

Solární nabíječka s baterií

Standardní solární nabíječka nám dobíjí mobil díky slunečnímu záření přes fotovoltaické panely. Co však v případě, že právě nesvítí slunce? Řešením je solární nabíječka s baterií. Zde máme dvě možnosti, buď je to solární nabíječka se zabudovanou baterií, nebo ke standardní solární nabíječce přidáme powerbank. Takovým řešením získáme elektrickou energii pro mobilní zařízení i když slunce zrovna nesvítí. Využití je jednoduché. Během dne umístíme nabíječku na slunné místo, například na okno, a dokud pracujeme nebo odpočíváme, nabíjí se záložní zdroj. Pokud během dne spotřebujeme energii z mobilního telefonu, na noc ho připojíme k baterii nebo powerbank, a ráno máme nabitý mobil na sto procent. Solární nabíječky na mobil jsou výhodné i při turistice nebo kempování. A pokud takové řešení používáme i doma, snížíme tím i účty za elektrickou energii.

solární nabíječky

Autobaterie nabíjeny sluncem

Využití slunce na dobíjení baterií není limitováno pouze na malé baterie v mobilních zařízeních. Výkonné solární nabíječky můžou dobíjet i autobaterie. A to hned několika způsoby. Nejběžnější je větší výkonný fotovoltaický panel, elektronika a kabely se svorkami. Solární panel se umístí na slunné místo, svorky se připnou na autobaterii, a můžeme dobíjet. Elektronika zabrání přebíjení baterie, a tak můžeme bezpečně nabíjet. Dalším způsobem je předcházení vybití autobaterie při delším odstavení vozu. Je to například v situaci, kdy necháte auto na letištním parkovišti. Abyste zabránili nepříjemnému překvapení po dvoutýdenní dovolené, v podobě vybité baterie, stačí jednoduché řešení. Solární nabíječka autobaterií se připojí přes autozapalovač. Solární panel umístěte například pod zadní okno auta tak, aby na něj svítilo slunce, konektor zapojte do autozapalovače, a baterie se bude průběžně udržovat v nabitém stavu. K takové solární nabíječce jsou k dispozici i standardní svorky, takže baterii můžete případně doma nabíjet i přímo.

Díky slunci můžeme dobíjet množství zařízení, které denně využíváme. Umožní nám to nezávislost od elektrické sítě, a zároveň sníží náklady za elektrickou energii. A současně pomáhá šetřit životní prostředí.