skryté zárubně
Bydlení Rekonstrukce

V duchu minimalismu: Skryté zárubně a bezobložkové dveře

Minimalismus je v kurzu už pěkných pár let a do budoucna tomu nebude jinak. V duchu minimalismu se snažíme zařizovat místnosti co nejnižším počtem nábytku, vybíráme si vestavěné spotřebiče a kupujeme bezobložkové dveře. Měli byste si je také vybrat, nebo jde jen o krátkodobý trend?

skryté zárubně

Čisté a rovné linie, nadčasový design. Právě tohle přináší skryté zárubně, jež jsou standardem v komerčních i soukromých prostorech. Mnohdy bývají nazývány splněným snem architektů, ovšem najdou se taktéž interiéry, do nichž se zase tak úplně nehodí.

Minimalismus v čele s posuvnými dveřmi

Hodně populární jsou nyní dveře posuvné, které mají obvykle také skryté zárubně. Pouzdra jsou zcela schovaná ve zdi a dveře působí nenápadně. A přesně v tomto trendu se nesou i skryté zárubně. V případě, kdy všechno dokonale lícuje, stěna se dveřmi působí jednolitě, vyčnívá z ní pouze klika. Na druhou stranu, někdy dává smysl bezobložkové dveře vyhotovit v barvě kontrastní ke stěně. Všechno je hra designu a ta vám dává naprosto volné ruce.

Skryté zárubně jsou vynálezem z Itálie

Itálie je vnímána jako kolébka módy, avšak nenahraditelné trendy vnesla také do architektury. Skryté zárubně jsou jedním z nich.

Někdy je naleznete i pod názvem neviditelné zárubně, jsou totiž kompletně schované ve zdivu či SDK příčce, nejsou vidět. Výsledkem je celistvý vzhled zdi bez výčnělků a nedokonalostí, dveře mohou úplně splynout se stěnou. Lze je nechat vyrobit i ve stejném povrchu, jaký nese zeď. Můžete je namalovat či vytapetovat. Pak už stačí jen vybrat minimalistickou kliku a výsledek bude dokonalý.

Nenaruší vzhled místnosti

Díky skrytým zárubním dveře zcela zachovají vnitřní ráz místnosti. Oproti řešení s viditelnými zárubněmi působí místnost vizuálně větší, širší a rovněž čistší. Dveře nepřitahují pozornost, jiné prvky místnosti mají šanci vyniknout.

Velmi často se skryté zárubně využívají pro oddělení ložnice od šatny či pracovny od sociálního zařízení. Své uplatnění však naleznou prakticky kdekoliv. Někdo si je nechá instalovat do celého bytu, můžete si však vybrat pouze jedny dveře v domácnosti, kde vám dává smysl mít skryté zárubně.

Absolutně čistý prostor

Základem skrytých zárubní jsou obvykle pevné hliníkové profily, do nichž se osadí bezobložkové dveře v provedení bezfalcovém či s obráceným falcem dle směru otevírání. Povrch těchto dveří se přemaluje, polepí tapetou, případně opatří vybraným dekorem. Dveře mají dva skryté panty v zárubni. Výsledkem je absolutně čistý prostor, z něhož vyčnívá maximálně klika. Záleží pochopitelně na tom, jakou vyberete.

Správný dekor je obzvlášť důležitý

Co vypadá dobře v jednom interiéru, nemusí působit skvěle ve druhém. Například bílé bezobložkové dveře na bílé stěně vypadají až příliš sterilně, nikoliv útulně. Máte-li bílé stěny, odborníci doporučují ladit dveře se skrytými zárubněmi s podlahou, kuchyňskou linkou, obkladem nebo jinou výraznou komponentou v místnosti. Třeba takové dveře v přírodní dýze či laminátovém dřevodekoru jsou vynikající volbou. Rozhodně neváhejte poradit se s odborníky, ať je výsledek opravdu tak dechberoucí, jak jste si vysnili.

Kam se skryté zárubně spíše nehodí

Možná si sami dokážete nějaký takový interiér představit. Příkladem je rustikálně zařízená domácnost s mnoha dřevěnými prvky. V takovém případě dává smysl pořídit si naopak dveře s výraznými dřevěnými obložkami.

Dále nejsou skryté zárubně vhodné do rekonstruovaných prostorů. Jestliže chcete zárubně skrýt, je třeba, aby všechno sedělo na milimetry a dveře dokonale pasovaly do stěny. Je-li stěna křivá, dveře nebudou dokonale lícovat a spíše tím poukážete na nedokonalost stavby.

Nabídka trhu je, jak vidíte, bohatá, a laik se v ní může ztrácet. Konkrétní model proto doporučujeme konzultovat se specialisty. Ty najdete například v některé ze vzorkových prodejen české firmy ERKADO, která se výrobou špičkových interiérových dveří zabývá již 35 let.