Co všechno nevíte o čištění kanalizace aneb zajímavosti, které se ve škole neučí

K odvádění odpadních vod z jednotlivých budov a veřejného prostranství do čistírny odpadních vod slouží stoková síť, která je součástí kanalizace. Tou se pro změnu myslí samostatný soubor staveb, jež slouží k odvodu vod odpadních a srážkových. Jaké zajímavosti jste možná o ní ještě neslyšeli?

Opravy kanalizace

Historie kanalizace

Už ve starověku se lidé pokoušeli o vybudování kanalizace. Poměrně dokonalá kanalizační síť byla například ve starém Řecku a Římě. V tomto období ještě lidé na čistotu svého okolí celkem dbali. O poznání horší to bylo ve středověku. V té době se kolikrát člověk po městě brodil ve špíně ze splašků a hnoje a nikoho to moc netrápilo. Však také lidstvo sužovaly epidemie cholery či moru, které roznášely myši a krysy, ve splašcích si lebedící. První pokusy o kanalizaci u nás pocházejí z poloviny 12. století. Jednalo s o ojedinělou stavbu. Rozvoj kanalizace pak přichází až s 19. stoletím.

Čištění kanalizace

Zatímco v minulosti se o čistotu měst většinou staral kat, jenž vybíral obsah žump, dnes máme k dispozici moderní kanalizaci. Na její výstavbu se používá kamenina, beton, litina, čedič, cihly i plast. Kanalizace může být neprůlezná, do níž se člověk nevejde, i průchozí. Občas se stane, že se kanalizační trubky zanesou a stanou se neprůchozí, případně se na nich objeví závada. V takovém případě přicházejí na řadu opravy kanalizace, jež bývají kolikrát i technicky velmi náročné. Důležité je totiž najít problém pod povrchem, což není snadné. Kvůli tomu je nutné provést výkop až k místu, kde závada vznikla.

Bezvýkopové opravy kanalizace

Mnohem progresivnějším způsobem jsou bezvýkopové opravy kanalizace. Výhodou je snížení snížení doby odstávky. Jedná se o levnější způsob, protože není zapotřebí nic kopat. Pro zjištění stavu se využívá monitorování kanalizace. Přitom se využívají například nástrčné kamery. Pro dobrou průchodnost kanalizačních trub se využívá vysokotlaké čištění.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Bydlení, Rekonstrukce se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lucie Konečná

Komentáře nejsou povoleny.