Bydlení

Základovou desku při stavbě rodinného domu nepodceňujte

Hlavním prvkem všeho odolného a pevného, ať už se jedná o vztahy, nebo stavby, jsou spolehlivé základy, které zvládnou překonat všechny překážky. V následujících řádcích vám prozradíme, jak postupovat při stavbě dobré základové desky pro rodinný dům a na koho se v této oblasti obrátit.

Co byste měli vědět před zahájením stavby?

Předtím, než začnete s realizací stavby, prozkoumejte pozemek do posledního detailu. Výběr vhodné technologie pro základy záleží na mnoha faktorech, jako jsou geologické podmínky, tvar terénu, přítomnost sklepa, typ půdy a její nosnost, spodní voda a podobně. Pamatujte na to, že základová deska by měla zvládnout vše, tedy každodenní zatížení i extrémní situace jako silné větry a povodně.

Základová deska a její využití

Základová deska je řešením pro měkké a nestabilní půdy, ale taktéž se doporučuje tam, kde se vyskytuje spodní voda. Poskytuje kompletní ochranu proti vlhkosti a příprava takové základové desky je snadná a rychlá.

Velice důležité je, že základová deska rozloží hmotnost stavby rovnoměrně, a tím pádem nedochází k posunům a prasklinám ve stěnách. Skládá se zpravidla z robustní vrstvy betonu a ocelových výztuh, takže se připravte na větší spotřebu materiálu. Betonová vrstva se vylije do vykopaného prostor, na jehož dno se rozprostře vrstva štěrku.

Opatření proti zamrznutí

Základy musí ležet v nezamrzající hloubce, aby nedošlo k jejich zvedání mrazem, což by mohlo způsobit poškození celé konstrukce rodinného domu. Hloubka, do které by měla základová deska sahat, se odvíjí od lokality a typu půdy, ale obvykle se pohybuje mezi 0,8 až 1,5 metru pod terénem. Specifickým druhem základové desky je ocelovobetonová vana, jež se doporučuje tam, kde je úroveň podlahy v suterénu pod hladinou podzemní vody.

Pokud hledáte společnost, v jejímž portfoliu sužeb je základová deska na klíč, obraťte se na společnost TS stavby.