dřevěné terasy
Bydlení Zahrada

Dřevěná fasáda dá vašemu domu duši

dřevěné terasy

Nejeden milovník přírodního designu učinil rozhodnutí zahalit svůj dům do dřeva. Zatímco někteří se tímto přírodním materiálem obklopili například ve formě terasy nebo pergoly, jiní šli rovnou do dřevěné fasády. A upřímně se nedivíme. Dřevo je evergreen, který nikdy nevyjde z módy.

Péče o takovou fasádu vyžaduje trochu disciplíny. Tedy, to záleží. Vy sami se můžete rozhodnout, zda zvolíte přirozenost se vším všudy a necháte dřevo neošetřené, popřípadě zda jej budete pravidelně udržovat a prodloužíte tím jeho životnost. V prvním případě totiž riskujeme, že ona bezúdržbová přirozená prkna budou rychle podléhat zkáze. Stačí několik změn počasí, časté střídání teplot a stejně tak silnější mrazy a prkna, jež nás něco stála, mohou být rázem znehodnocena. Vinou vzniklých prasklin pak může docházet k nestejné savosti povrchu, což může měnit jeho strukturu – a to už bychom si určitě nepřáli.

Líbí se vám šedé dřevěné fasády?

Dokonalou šedou patinu dokáže vytvořit nejčastěji modřín. Dřevěné fasády ve formě nehoblovaných prken neodmyslitelně patří například k dnes tolik oblíbenému a modernímu scandi stylu bydlení. A ano, toto řešení fasády je při dodržení doporučené ochrany dřeva velmi trvanlivé a naprosto bezúdržbové. Vedle tohoto „syrovějšího stylu“ jsou v našich podmínkách velmi oblíbená i prkna hoblovaná, jež působí spíše kultivovaným a uhlazeným dojmem.

Nátěr a péče před ním

Pamatujte, že pokud má být fasáda stále jako nová, je třeba o ni v pravidelných intervalech pečovat.  Výjimkou může být napuštění olejem. Ten se ze dřeva pomalu vymývá o prodlužuje stárnutí dřeva. Standardně se však dřevěné fasády ošetřují speciální tenkou glazurou, kterou koupíte u specialistů, například osmo nátěry na dřevo. Není to pouze o tom natřít pár desek. Před každým nátěrem je nutné dřevěný obklad očistit a zbrousit. Tomu mohou zabránit právě pravidelné kontroly a častá obnova nátěru. Pamatujte na jedno – dřevo je přírodní materiál a také se tak chová. Může vám vydržet dlouhá léta, ale nikdy nebude vypadat jako na začátku – naopak, bude se proměňovat a s ním i váš dům. Za nás je to ovšem opravdu krásný důkaz koloběhu života.

Pokud si na údržbu sami netroufáte, nebojte se oslovit odborníky. Zkonzultují s vámi nejen stav vaší fasády, ale i celé okolí domu, například terasová prkna, dřevěné podlahy, dřevěné terasy i použitý materiál, například smrkové palubky či saunové palubky.