Dům a stavba

Kdy je vhodné provést revizi komínů?

wikipedia.org
wikipedia.org

Pokud k vytápění rodinného domu využíváte kotel na tuhá paliva, případně jiné zařízení, z něhož se odvádí vzniklé spaliny do komína, je zapotřebí mít na paměti, že se komín musí pravidelně čistit a jednou za čas také provést jeho revizi. Kdy je na to ideální doba? Odpověď najdete v tomto článku.

Na odpověď jsme se obrátili na zkušeného odborníka, kterým je pan Zdeněk Hacaperka. Ten provádí revize komínů v Plzni, jeho firma má však i další pobočky, například Kominictví Cheb.

Názor odborníka

Revizi komínu doporučuji provádět vždy před začátkem hlavní topné sezony, tedy někdy během podzimu. Komínové cesty totiž mohou být po létě zanesené od listí a dalších nečistot. Je potřeba se také zbavit starých usazenin, které by mohly vadit v průchodnosti spalin během vytápění,“ odpovídá pan Hacaperka.

Jako zkušený kominík ví, že lidé často nechávají revizi a čištění komínů na poslední chvíli. To ale není dobré. Nikdy totiž nevíte, kdy udeří chladné počasí a vy si budete doma muset začít přitápět, abyste udrželi potřebný tepelný komfort uvnitř objektu.

Údržbu je vhodné provést i na jaře

Kromě podzimu je dále vhodné provést revizi komínu i v okamžiku, kdy topná sezona naopak skončí. Komín totiž může být v důsledku dlouhodobého užívání ve zhoršeném technickém stavu. Právě díky revizi se pak mohou odhalit nedostatky, které je třeba následně opravit tak, aby bylo vše uvedeno do provozuschopného stavu.

Revize a čištění komínu jsou důležité. Pokud se komín zanese příliš velkým množstvím nečistot, případně jsou třeba spalinové cesty neprůchodné či stavebně narušené, může to způsobit nejen horší tah krbu, kamen či kotle, ale také i požár. V České republice každým rokem vzniknou desítky požárů rodinných domů, které jsou vyvolány právě špatným stavem komínu, případně také spotřebiče, který je na něj napojený.

Kominictví v Plzni pana Hacaperky vám pomůže zajistit dobré fungování komína tak, abyste těmto problémům předešli.