Bydlení

Vitrážové lampy pro příznivce secese a retro stylu

profisvitidla.cz
profisvitidla.cz

Co to vlastně taková vitrážová lampa je? Vitráž je skleněná plocha složena z různobarevných skel. Stejným způsobem vznikají i vitrážové lampy. Tento typ lamp zažil největší slávu v období secese. Mezi nejznámější patří lampy značky Tiffany.

Vitrážové lampy ve stylu Tiffany

Lampy se výrabějí výrobní technikou Tiffany, která není v pravém slova smyslu vitráž, ale je jí velmi podobná. Tiffany je značka šperků, ale syn zakladatele newyorské společnosti, Louis Comfort Tiffany, dával přednost sklu. Inspiroval se ve šperkařské dílně svého otce a nadále cestoval po celé Evropě a Severní Americe, kdy se inspiroval orientem i islámským a japonským uměním.

První lampy tohoto stylu byly představeny na výstavě v Chicagu v roce 1893

Byl první, kdo přišel s nápadem nahradit sklářskou techniku zpracování do olověného profilu technikou spojování skla pásky měděného plechu. Právě toto mělo za následek vznik techniky Tiffany, pomocí které lze vytvořit i prostorové objekty, jako třeba lampy.

Mnoho originálních barevných provedení

Mezi neznámější vitrážové lampy ze segmentu profi svítidla patří ty od Tiffany, jenž se dají sehnat skoro všude a pohybují se v cenové relaci od 1 000 Kč až do 33 000 Kč. Každá vitrážová lampa má jiný vzhled a zdobení. Za zmínku jistě stojí vitrážová stolní lampa LBL004 CASTLE. Je elegantní, ne moc barevná a hodí se i do moderněji zařízeného obydlí.

Různé typy vytrážových lamp, zdroj: wikipedia.org
Různé typy vitrážových lamp, zdroj: wikipedia.org

Každý ale má vkus na něco jiného, proto si můžete pořídit vitrážové stolní lampy, stojanové lampy nebo lustry. Vitrážové lampy jsou barevnější, do místnosti vám rozhodně přinesou nevšední atmosféru svým vzhledem. Asi se příliš nebudou hodit do moderního designu, ale spíše do retro zařízeného pokoje nebo pokoje s dřevěným nábytkem.

Retro styl je znovu v oblibě

Dalším povedeným produktem je svítidlo Butterfly Greckie PU181251, které by se dokonale hodilo zrovna do retro designu. Takovéto lampy se nemusí zrovna líbit každému. Jsou svým způsobem specifické a výstřední, ale když už se vám líbí máte na výběr z mnoha vzhledů a je jen na vás, který vám zrovna padne do oka. Móda se vrací o léta zpátky, jak v oblečení, tak v nábytku. Vitrážové lampy jsou jedním z důkazů.