žaluzie
Bydlení

Dopřejte si příjemný odpočinek ve stinném prostředí

Sluneční paprsky jsou blahodárné, ale někdy se před nimi z nejrůznějších důvodů potřebujeme schovat. Ať už se před nimi chcete ochránit v domě, bytě nebo na zahradě, základem je vybrat vhodný druh stínění.

rolety

Zastínění bytu či domu

Při zastínění obytných prostor máme na výběr dva základní druhy, a to venkovní a vnitřní rolety nebo žaluzie. Vnitřní zastínění má nespornou výhodu při nákupu a instalaci. Vyjde levněji a jeho montáž je zpravidla poměrně snadná. Nevýhodou pak jsou například horší tepelně izolační vlastnosti. Žaluzie totiž sluneční paprsky zastaví až v interiéru, a tak již dochází k vyhřívání místnosti sluneční radiací. Naproti tomu venkovní rolety odrážejí všechny sluneční paprsky, tudíž nedochází k žádnému přenosu tepla zářením. Další výhodou je zvýšení zabezpečení proti vloupání. Zatažené venkovní rolety tvoří další překážku, kterou by musel případný zloděj překonávat. Drobnou nevýhodou venkovních rolet je náročnější instalace.

Žaluzie je vhodné zkombinovat se sítěmi do oken. Správně vybrané sítě do oken zamezí přístupu nežádoucího hmyzu do vašeho bytu.

Dopřejte si kousek stínu i na zahradě

V parném létě je příjemné mít na zahradě kousek stínu, do kterého se budete moci uchýlit. Pergola vám zpříjemní pobyt na zahradě v horkých letních dnech, ale může být také vhodným úkrytem před dešťovou přeháňkou. Při výběru pergoly je dobré mít na paměti několik věcí. Je důležité zvážit, pro jaké příležitosti budete pergolu používat. Bude především pro odpočinek a relax v úzkém rodinném kruhu nebo v ní chcete pořádat také oslavy a grilování ve větší skupině? Má pergola sloužit pouze jako ochrana před sluncem nebo také před deštěm? Pergoly se totiž vyrábějí ve všemožných specifikacích a při výběru je vhodné mít alespoň rámcovou představu, abyste se mohli v nabídce rychleji orientovat.

Pokud se vám nechce stavět celou pergolu, můžete se poohlédnou po markýze. Jednoduše ji připevníte na stěnu domu a snadno rozbalíte. Z hlediska instalace se jedná o výrazně jednodušší řešení, jen je potřeba markýzu sbalit vždy při silném větru, aby nedošlo k poškození. Markýza je vhodná zejména pro zastínění balkónu či verandy.

Teď už nezbývá než si připravit oblíbený letní nápoj či pokrm a vychutnat si ho v novém úkrytu před slunečními paprsky.