Bydlení

Chraňte si vaše soukromí pomocí balkonové zástěny!

zdroj: mirafa.cz
zdroj: mirafa.cz

Stává se v létě z vašeho bytu pec? Chcete se zrelaxovat na čerstvém vzduchu nebo dokonce užívat opalování? Obyvatelům bytů nezbývá než se za tímto účelem přemístit na balkon. I ten se může stát příjemným místem, kde můžete být zároveň venku a zároveň na svém vlastním území. Stačí balkon vhodně dovybavit.

Nejčastější problém – nedostatek soukromí

Přestože při koupi nemovitosti jsou upřednostňovány byty s balkonem či terasou, při pohledu na bytový dům zeje většina balkonů prázdnotou. Lidem totiž pro pohodově trávený čas na balkoně chybí dostatek soukromí.

Průhledná zábradlí balkonů majitele bytu nijak nechrání před zraky kolemjdoucích. A ještě nepříjemněji se cítí obyvatelé sídlišť, kde jsou na balkonech navíc vystaveni pohledům sousedů z protějších domů. Dobrou zprávou je, že postačí pouze drobná úprava a balkon se stane vaším výsostným územím.

Balkonové zástěny

Největším problémem jsou především tyčková průhledná zábradlí balkonů. Ta můžete opatřit balkonovou zástěnou, která perfektně ochrání vaše soukromí. Balkonové zástěny lze velmi snadno připevnit k zábradlí. Některé typy zástěn jsou opatřeny kovovými průchodkami, kterými protáhnete provázek, kterým upevníte zástěnu k zábradlí. Ale i zástěny bez průchodek přivážete k zábradlí velmi snadno provázkem.

Balkónová zástěna může mít mnoho designů, zdroj: mirafa.cz
Balkonová zástěna může mít mnoho designů, zdroj: mirafa.cz

Oproti rákosovým rohožím, které velmi snadno podlehnou vlivům deště a větru, má balkonová zástěna vyšší odolnost a po celou dobu své životnosti si zachová pěkný vzhled.

Druhy balkonových zástěn

Balkonové zástěny se vyrábí v mnoha provedeních. Můžete vybírat z různých typů materiálů, ale také mezi různými barvami. Díky pestré nabídce se vám podaří sladit zástěnu s omítkou domu nebo vybrat takovou, která bude zároveň estetickým doplňkem.

Z hlediska materiálu rozlišujeme zástěny různých typů:

  • Stínící sítě z PE – z polyethylenu se vyrábí stínící sítě, které se používají například jako zástěna na plot, ale velmi dobře poslouží i na zábradlí balkonu. Sítě se vyrábí v různých hustotách, přičemž hustší sít je pochopitelně méně průhledná, zatímco řidší síť je zase vzdušnější. Výběr barev není příliš široký, z hlediska vzoru můžete volit mezi jednobarevnou sítí nebo pruhovanou.
  • Zástěna z PP nebo PEVA – z polypropylenu nebo z vylepšeného mrazuvzdorného plastu PEVA se vyrábí balkonové plachty. Kromě zabezpečení soukromí vás balkonová plachta perfektně ochrání také proti dešti, větru i UV záření. Balkonové plachty zároveň nabízí největší množství variant svého vzhledu. Samozřejmostí je nejen pestrá barevná paleta. Balkonové plachty mohou zdobit také různé potisky. Velmi moderně působí například výrazný barevný podklad s motivy obrysů trav a jiných rostlin. Zajímavý je také vzor, který imituje stěnu porostlou břečťanem. Kromě květinových motivů můžete vybírat také mezi potisky napodobujícími kamennou nebo cihlovou zídku atd.
  • Rohože z umělého bambusu – pokud je vám sympatičtější členitost a přírodní vzhled rákosových rohoží, zkuste je nahradit rohožemi z umělého bambusu. Ty mají mnohem delší životnost, neztrácí užíváním na estetické kvalitě a svým vzhledem se téměř neliší od přírodních bambusových rohoží. Laťky umělého bambusu jsou však vyrobeny z PVC. Jsou velmi odolné, udrží barevnou i tvarovou stálost a nabízí se v několika barevných provedeních.