Bydlení

3 tipy, jak si poradit s rosením oken

zdroj: flotis.cz

Vzbudíte se ráno a okno máte v lepším případě zamlžené, nebo dokonce po něm stéká voda v pramíncích? Snažíte se tuto nepříjemnou situaci vyřešit pravidelným větráním a otíráním okna, ale výsledek není valný? Pokud se rosení oken neustále opakuje, máme pro vás tři tipy, jak si s tímto problémem poradit a zmírnit jej.

Existuje spousta příčin, proč se rosí vaše okna. Hlavní roli hraje vzdušná vlhkost, kterou ve svém domě změříte vlhkoměrem. Jestliže je vlhkost nižší než 50 % a i přesto se okna rosí, pak je něco špatně právě v oknech. Je-li hodnota vyšší než 50 %, stačí pouze správně větrat. Pokud si ale myslíte, že na větrání nemůžete nic zkazit, mýlíte se.

1) Správně větrejte!

Myslíte si, že když necháte okno celé odpoledne otevřené na ventilaci, že děláte správně? Pak se značně mýlíte, protože touto cestou nedochází ke správné výměně vzduchu v místnosti a navíc tak utíká draze zaplacené teplo. Nejideálnějším řešením je větrat intenzivně 3x až 5x denně. Stačí otevřít okno vždy tak na pět minut, kdy se nestačí ochladit stěny, ale přitom se stihne vyměnit vzduch.

Někdy také rosení oken zabrání, když přitopíte o dva stupně navíc. Ale pozor, toto teplo se musí dostat k oknům. Podívejte se, zda tomu nebrání nějaká překážka jako jsou husté závěsy nebo široký parapet.

Atypická skla můžete snadno vyměnit za novější typ, zdroj: flotis.cz

2) Levné řešení

Záclony, parapet, žaluzie a květiny – tyto prvky k oknu sice patří, ale často se stávají příčinou jeho rosení. Pokud je totiž v prostoru mezi skly pouze vzduch, okno má horší izolační vlastnosti. Vzduch se dostane až k vnitřnímu sklu a vlivem rozdílných teplot na vnitřních tabulích dochází k rosení okna. Udělejte potřebná opatření.

Nemějte stažené hliníkové žaluzie během noci, protože zabraňují, aby se teplo dostalo ke sklu. To samé platí také o dlouhých závěsech a záclonách. Také příliš hluboké parapety, které jsou širší než radiátory, brání teplému vzduchu, aby se dostal ke sklu. Mezi další překážky patří květiny na okně a podobně.

3) Neměňte hned celá okna

Chcete-li se ale zbavit rosení oken navždy, je nezbytné zlepšit kvalitu skel. Pokud je váš dům opatřen okny staršími více než dvacet let, nastala doba jejich výměny.

Vyměnit skla ve vašich stávajících oken zvládne kterékoliv sklenářství v Brně či jinde.

Pokud však okna měnit nechcete a jsou rámy naprosto v pořádku, můžete si nechat vyměnit pouze skla. Právě skla mají totiž největší vliv na rosení oken. Dříve používané rámečky u skel vytváření tepelné mosty, které zapříčiňují rosení.

Výměna samotných skel vás vyjde zhruba na 1/4 oproti celkové výměně oken. Do původních rámů, které jsou například atypického rozměru či s historickým zdobením, se dá nové izolační dvojsklo nebo trojsklo, které je opatřeno tepelnou folií. Tím se zbavíte rosení skel jednou provždy.

Sepsáno ve spolupráci se sklenářstvím Flotis s. r. o.

1 komentář

  1. Nám stačilo vyměnit skla, nebylo to sice nejlevnější ale problém to výrazně vyřešilo. Je to tak o 2/3 levnější navíc by se to mělo i vrátit díky lepší izolaci a úspoře za topení :-) Uvidíme

Komentáře nejsou povoleny.