Plynové závěsné kondenzační kotle se těší zvýšené popularitě nejen u nás, ale v celé Evropě. Jejich největší předností jsou významné úspory při vytápění. Plynové kondenzační kotle dokáží totiž pracovat i s odpadním teplem ze spalin. Lze tak dosáhnout „zázračné“ efektivity přes 100%. Jak je to možné?
Jak již bylo řečeno, využívá se odpadní teplo ze spalin. Tento druh tepla zůstává u ostatních modelů kotlů bez užitku. V oblasti plynových kondenzačních kotlů se s tímto odpadním teplem ještě dále pracuje. Více o této technologii se dočtete v boxu níže.
Základními stavebními kameny je software SolarInside a řídící jednotka Bosch
Převratnou novinkou v kategorii kondenzačních kotlů jsou pak kondenzační plynové kotle Junkers CerapurAcu. Jedná se o nový model kotlů s integrovaným vrstveným zásobníkem teplé vody. Kondenzační kotle CerapurAcu jsou určeny přímo do bytu, zaujmou tak na první pohled svým krásným designem. Největší přednosti ale spočívají v jejich výkonech a užitných hodnotách. Jistě vás také potěší jejich snadná obsluha a široká nabídka příslušenství.
U kondenzačních kotlů CerapurAcu najdete hned dvě převratné novinky. První novinkou je patentovaný software SolarInside. Druhou novinkou je řídící jednotka Bosch Heatronic® třetí generace. Spojením těchto dvou technologií vzniká inteligentní kotel, který dokáže nejen řídit samotný kotel, ale také ostatní systémy. Plynové kondenzační kotle CerapurAcu dokáží aktivně komunikovat i se solárními systémy. Díky tomu budete mít ušetřeno nejen velké množství energií při topení, ale také práce a starostí.
Jak funguje kondenzační kotel?
Při spalování plynu v kotli vzniká chemickou reakcí určité množství vody v podobě vodní páry. Ta spolu s oxidem uhličitým a dalšími produkty hoření tvoří spaliny a je odváděna z kotle komínem do ovzduší. Kondenzační kotle však dokáží využít i kondenzační teplo této páry. Je to umožněno jejich pracovní teplotou, která je nižší, než teplota varu vody za běžného tlaku.
Pokud se spaliny ochladí pod teplotu jejich rosného bodu, dojde ke změně skupenství a kondenzaci obsažené vodní páry spojené s uvolněním skupenského tepla. Energie, kterou lze takto získat, odpovídá rozdílu mezi spalným teplem a výhřevností daného paliva. Prostým součtem těchto energií lze získat účinnost vyšší než 100%.
Zdroj: wikipedia.org
Plynové kotle CerapurAcu dokáží snížit i odběr elektrické energie
Že moderní závěsné plynové kotle dokáží šetřit plyn a nestejným odběrem ohřát větší množství topné vody je logické. Ovšem kotle řady CerapurAcu dokáží ještě mnohem více. Kromě úspory plynu dokáží také šetřit elektrickou energii. Při jejich výrobě byly kladeny velké nároky i na snížení elektrického příkonu. Díky navolení inteligentního chodu čerpadla se to opravdu povedlo.
Když se totiž čerpadlo spojí s ekvitermním regulátorem FW nemusí být v chodu 24 hodin denně, ale pouze potřebnou dobu. Potřebná doba je spočítána právě elektronikou Bosch Heatronic® III. Na panelu Bosch Heatronic® III můžete také nastavení jednoduše kontrolovat a měnit podle potřeby. Všechny úkoly jsou jednoduché a rychlé. I když se na první pohled tato změna zdá pouze nepatrná, dokáže přinést roční úsporu až 1 000 Kč. Taková úspora je v dnešní době velmi žádaná. Kotel CerapurAcu vydrží v provozu mnoho let, takže celková suma, kterou ušetříte za celou dobu jeho využívání může být i několik desítek tisíc.
Možná je i spolupráce se solárními systémy
Solární systémy v kombinaci s kondenzačním kotlem Junkers CerapurAcu dokáží spolupracovat jako dlouholetí parťáci. Účinnou spolupráci zajišťují především nové Nové prostorové (FR) a ekvitermní (FW) regulátory Junkers. Ty přináší hned celou řadu nových a užitečných funkcí. Přináší možnost nových variant zapojení a řízení topných systémů včetně řízení solárního ohřevu teplé vody nebo i se solární podporou vytápění. Můžete dokonce ovládat i různý počet odlišných topných systémů najednou. Řízeno může být až 10 topných okruhů a ohřev teplé vody s použitím solárního ohřevu i bez něj.
Pro propojení plynového kotle se solárními ohřevy byl vyvinut revoluční systém řízení. Jedná se o patentovaný systém algoritmů, který vypočítává a plánuje očekávané množství slunečního záření. Díky tomu dokáže redukovat spotřebu plynu již předem. Dokáže tedy reagovat okamžitě, což znamená úsporu plynu až 15%. Nepotřebujete žádné dodatečné systémy, protože regulátory pro solární napojení jsou již zahrnuty v regulátoru. Jejich aktivace je automatická ihned po připojení na solární konektory.