Dům a stavba

Venkovní markýzy: Z jakých druhů si můžete vybrat?

rolety-vrata-zaluzie.cz
rolety-vrata-zaluzie.cz

Je-li součástí vašeho rodinného domu terasa nebo balkon, pak je vhodné si u nich nechat nainstalovat stínící prvek v podobě venkovní markýzy. Díky ní se totiž v létě neuškvaříte na sluníčku, markýza vás spolehlivě ochrání před jeho žhnoucími paprsky. Vybrat si můžete hned z několika druhů markýz, podobně jako mají i garážová vrata různé varianty.

Výsuvné markýzy

Klasikou a většinou i nejlevnější variantou jsou výsuvné venkovní markýzy. Jsou koncipovány tak, že je jejich látka natažena mezi rameny, jež jsou buď kloubová či teleskopická. Tento systém je jednoduchý, hodí se tak zejména pro menší terásky a balkony.

Sklopné markýzy

Tento typ markýz je vhodný hlavně na balkony. V jejich ramenech jsou pružiny, které zajišťují potřebné napnutí látky. Díky zmíněným pružinám látka vydrží i větší nápory větru, takže jsou tyto markýzy vhodné i do větrnějších částí domu.

Kazetové markýzy

Moderním a v posledním době velmi oblíbeným druhem jsou takzvané kazetové markýzy. Do značné míry se dají přirovnat k výsuvným markýzám. Oproti nim však dochází k zasunutí plachty a ramen do boxu, který je obvykle instalován nad terasou na zdi domu. Po zatáhnutí se tak celá markýza uschová do tohoto boxu. Nehrozí pak, že by ji odvál silný vítr, nebo došlo vlivem větru a deště k jejímu potrhání. Je ale nutné říci, že kazetové markýzy patří k nejdražším variantám.

Ať už zvolíte ten či onen typ markýzy, dbejte při jejím výběru na kvalitu konstrukce a plachty. Ovlivní to její životnost. Markýza by rozhodně měla vydržet více než jen jednu sezonu. Pokud zvolíte špatně, může se snadno stát, že při prvním poryvu větru dojde k odtrhnutí plachty od konstrukce a markýzu bude potřeba kompletně vyměnit. Raději investujte o několik set korun více. To ostatně platí i při nákupu jiných předmětů a zařízení, že?