Každý, kdo si pořídí slepice, se dostane před problém, čím je krmit, jak jim krmnou dávku servírovat a jakým způsobem zajistit jejich pitný režim. Kromě podestýlky a bezpečného místa pro přespání jde o nejdůležitější jistoty, které slepice ke svému životu potřebují. A spokojená slepice se nám každý den odmění domácím vajíčkem, což je právě ten důvod, proč si tato ukdákaná stvoření domů pořizujeme.
Čím slepice krmit?
Když si domů přivezete nová kuřata, jako první pro ně budete shánět krmení. Pro většinu domácí drůbeže je vhodné se zásobit pšenicí. Mladé kuřice ale v růstu podpoří speciální krmné směsi obsahující vitamíny a další látky, které slepice ke svému zdárnému vývoji potřebují. Koupit je možné ale i krmné směsi pro již dospělé slepice, které jim dodají živiny pro lepší kondici a podpoří je ve snášení vajec. Krmnou směs či zrní pak slepicím můžete dávkovat do nášlapných či násypných krmítek. Praktické jsou také keramické či kameninové misky, které se hodí ale spíše pro menší slepičí hejna. Plechová žlabová krmítka pak umožní slepicím mít při krmení vlastní prostor a zamezí mezi nimi agresi.
Nezapomeňte na vodu
Kromě nádob na servírování krmení si pro slepice pořiďte také něco na vodu. Bez napáječky pro slepice se jim nebude moc dobře žít. Někdo to řeší obyčejnou kameninovou miskou, do které nalije vodu. Ta je ale velmi rychle špinavá. Mnohem lepší a udržitelnější přístup je pořízení automatické napáječky, která slepicím umožní vstup do omezeného prostoru. Dávkování vody probíhá v závislosti a její spotřebě a voda není špinavá.
Kam s krmivem a vodou?
Pokud mají slepice venkovní výběh, asi si budete chtít ulehčit práci a dáte jim napáječku pro slepice i misky na krmení ven. Mnohem bezpečnější je ale umístění dovnitř, do kurníku. Tam je méně pravděpodobné, že krmivo budou kromě slepic konzumovat také volně žijící ptáci, kteří do něj mohou zanést některé nebezpečné přenosné choroby.