Bydlení

Jak skladovat potraviny

Zřejmě pro vás není novinkou, že potraviny je třeba skladovat v adekvátním prostředí. Jinak podlehnou zkáze a vy si po jejich pozření můžete zadělat na vážné zdravotní problémy. Ty nejhlavnější zásady se pokusíme shrnout v následujícím článku.

Potraviny se skladují různými způsoby a na různých místech. K jejich skladování slouží lednička, mrazák a spíž. A k tomu určené sáčky, nádoby a dózy.

Co patří do mrazáku 

Nejdéle potraviny vydrží v mrazáku. Spolu s masem, ovocem, zeleninou a ořechy je možné k překvapení mnohých zamrazit většinu tvrdých sýrů, a dokonce i mléko a mléčné výrobky (s nižším obsahem tuku). Do mrazáku naopak nepatří ovoce s vysokým obsahem vody, jako jsou okurky či melouny, měkké sýry, brambory, listové saláty, syrová vejce, česnek a produkty obsahující želatinu. Pro samotné skladování v mrazáku jsou vhodné k tomu určené plastové sáčky. 

Co patří do ledničky

Univerzální skladování, to je to v ledničce. Problém je, že každá potravina vyžaduje jinou teplotu, proto má každý pokrm v ledničce své pevně dané místo. Do boxu vespod patří ovoce a zelenina, nad ni maso a ryby následované uzeninami a salámy, a až na vrchní poličku je vhodné umístit sýry, mléčné výrobky a hotové pokrmy. Pro účely samotného skladování jsou ideální k tomu určené plastové dózy. Přímo ideální je plastový box s víkem, které zamezí přísunu vzduchu k pokrmu, a tím prodlouží jeho trvanlivost. 

Co patří do spíže

Existují ale potraviny, které ani v ledničce nemají své místo. Jedná se o rajčata, papriky, cibuli, česnek, brambory, ale i bazalku, citrusy, olivový olej a med. Ty je vhodné uložit do spíže. Stejně jako potraviny trvanlivé, jako jsou těstoviny, rýže, trvanlivé pečivo atd. Zbytek, tedy konzervy (neotevřené) můžete umístit v podstatě kamkoliv, tedy do skříněk, na poličky či do kuchyňských zásuvek.