Kdy jindy uvažovat o „ostrovním domě“, když než v době energetické krize? Tzv. off grid bydlení sice zatím není mainstreamovou záležitostí, ale přesto u nás takové stavby vznikají. Zájem o ně jeví především mladší generace, které se jednoduše zamlouvá možnost, jak se odpoutat od konvenčních zdrojů energie. Potenciálním zájemcem by však mohl být prakticky kdokoliv – provozní náklady domů bez připojení k veřejným sítím bývají téměř zanedbatelné, což se může v příštích letech hodit.
Co znamená bydlet off grid?
Pokud jste se doposud s pojmy jako off grid či ostrovní dům nesetkali, ale líbí se vám myšlenka absolutní nezávislosti na veřejných sítích, jste na správné adrese. Specifický typ domů totiž funguje naprosto soběstačně. Lehkou nevýhodou může být určitý energetický diskomfort – obyvatelé musí s elektřinou nakládat obezřetně.
Počáteční investice do ostrovního domu je o cca 20 % vyšší oproti běžné stavbě. Uspořit se dá na pozemku a v dlouhodobém horizontu na provozních nákladech.
Jaké technologie soběstačné domy využívají?
Odstřižení nemovitosti od inženýrských sítí není snadné, projekt se musí promyslet do posledního detailu. Komplexní řešení vyžadují především elektrické rozvody a systém vody a opadů. A proto jsou nedílnou součástí většiny off grid domů velkokapacitní akumulátory. Mnohé pak rovnou využívají vlastní fotovoltaickou elektrárnu. Kromě solárních panelů se k získávání elektřiny používají i jiné obnovitelné zdroje energie – například tepelná čerpadla. Vytápění může být řešeno krbem.
Nedílnou součástí plně soběstačných domů bývá čerpadlo, které do objektu přivádí vodu ze zahradní studny či jiného blízkého zdroje vody. Po přefiltrování je takto přivedená voda plnohodnotnou náhradou vody z kohoutku. Samozřejmostí bývá také retenční nádrž pro akumulaci dešťovky.
Co se týče odvádění odpadních vod, vzhledem k absenci kanalizační přípojky je nutné používat efektivní čistící systémy jako pilinové či separační záchody, ČOV nebo kořenovou čističku.