Zahrada

Dle jakých parametrů vybírat ponorné čerpadlo?

shutterstock.com

Rozhodli jste se využívat v domácnosti ponorné čerpadlo? A víte, jaké bude pro vaše účely nejvhodnější? Čerpadel je více druhů a mají různé parametry. V dnešním článku vám poradíme s výběrem toho správného.

Nejdříve pár základů jak obecně čerpadla fungují

Existuje mnoho druhů čerpadel a používají se na různé účely. Obecně můžeme definovat čerpadlo jako mechanický stroj, kterým protéká tekutina. Průtok je možný díky tlakové, potenciální či kinetické energii.

Čerpadlo může sloužit k zalévání zahrádky dešťovou vodu, umývání auta či napouštění bazénu.

Čerpadla dělíme podle různých parametrů. Podle principu je dělíme na objemová (pístová, lamelové, šnekové, membránové atd.), odstředivá (radiální, diagonální a axiální), proudová (ejektor a injektor) a existují i další druhy. Čerpadla také rozlišujeme podle toho, jestli jsou na domácí či profesionální použití.

Ponorné čerpadlo AL-01, zdroj: k-h.cz

Které ponorné čerpadlo je pro mě nejvhodnější?

Ponorná čerpadla představují taková zařízení, která se ponořují přímo do čerpané vody. Čerpadla rozlišujeme podle toho, jakou tekutinu odčerpávají. Hlavními typy jsou tlaková a kalová čerpadla.

  • Tlaková čerpadla jsou vhodná na dopravu vody na dlouhou vzdálenost.
  • Kalová čerpadla si častěji pořizují lidé do rodinných domů. Hodí se na různé odčerpávání vody, např. z bazénu, zatopeného sklepa, ale i septiku.

Důležité parametry při výběru ponorného čerpadla

Ponorné čerpadlo vybírejte především podle toho, jakou vodu se s ním chystáte čerpat. Pokud byste si pořídili čerpadlo na čistou vodu a čerpali byste kalovou vodu, poškodili byste ho. Proto čerpadlo na čistou vodu volte jen na napouštění bazénu, zásobování vodou a podobné účely, kde nehrozí riziko nečistot.

Je-li voda hodně znečištěná, dejte přednost kalovému čerpadlu. Neznamená to, že byste s ním nemohli čerpat i čistou vodu. Při výběru čerpadla zvažte také, odkud budete čerpat (důležitá je nejen vzdálenost, ale především výška výtlaku), požadovaný průtok a tlak kapaliny.

Pokud máte stále pochybnosti, které čerpadlo vybrat. Dobrý prodejce ponorných čerpadel vám v případě nejasností poradí nejvhodnější typ čerpadla pro vaše použití.