hliněné omítky
Bydlení Rekonstrukce

Hliněné omítky jako zdravá varianta bydlení

Lidé stále více myslí na zdravější styl života, kde nemohou vynechat ani vyhovující prostředí k bydlení. Využívání přírodních materiálů bez chemických přísad zaručuje zdravotní nezávadnost a rovněž stoprocentní recyklovatelnost v případě potřeby. 

hliněné omítky

Využití a výhody hliněných omítek

Skutečně každý přivítá štěstí a spokojenost, o což se výrazně zasluhují i prostory, které obýváme a kde trávíme svůj volný čas. Z čistě přírodních surovin se vyrábí například hliněné omítky. Zhotovují se z jílu a písku, proto se řadí mezi materiály šetrné k naší přírodě. Aplikování lze provádět na různé savé podklady, například na pálené a nepálené cihly, na kámen, dřevo, OSB a DHF desky, ITONG, EKOPANEL a jiné. K výhodám rozhodně náleží jednoduché aplikování a estetický vzhled. Zajistí optimální regulaci vlhkosti v interiéru, odolávají tvoření plísní a jsou paropropustné. V létě budou chladit a v zimě zahřívat, vynikají výbornými akumulačními schopnostmi a sníží náklady na vytápění díky vyšší povrchové teplotě.

Hliněné omítky a jejich druhy

Vyberete si z několika druhů. Hliněná směs ORGANIKA se používá na špric, stěrku a na štuk s větším zrnem. Pokud do směsi přidáte slaměnou řezanku, můžete realizovat jádrovou omítku o maximální tloušťce tři centimetry, spárovat mezery v roubence či vytvořit hliněnou podlahu. Hrubá hliněná směs poslouží jako jádrová omítka s maximální tloušťkou dva centimetry, ale i jako zdící malta pro nepálené a pálené zdivo. Z jemné hliněné směsi uděláte štuk o tloušťce do tří milimetrů. Finální úpravu proveďte filcováním, kdy vystoupí jemný písek na povrch, nebo glaitováním plastovým či nerezovým hladítkem. Pokud přimícháte levandulové květy, získá váš interiér příjemnou vůni. Dále lze vybírat probarvené varianty, které jistě oživí vzhled domů. Zaručena je stálost barev, odolnost a přilnavost, protože jde o přirozené vlastnosti jílů.