Bydlení Rekonstrukce

Jak mohou působit barvy v interiéru?

Pod pojmem příjemné bydlení si každý představuje něco jiného. Někomu nesmí chybět moderní nábytek a stylové doplňky, jiní preferují velké prostory a dostatek světla. Pravdou je, že velkou roli sehrávají i barvy, které dokážou s interiérem doslova divy.

Psychologie barev, tedy nauka hovořící o tom, jak která barva působí na lidskou psychiku, je při zařizování bytu velkým pomocníkem. Pokud se budete držet jejích zásad, bude se vám bydlet příjemně a každá místnost navodí náladu a atmosféru, kterou by navodit měla. Nestane se tak, že se v ložnici budete cítit moc aktivizovaní a v jídelně vám nebude tolik chutnat.

Různé barvy = různý účinek

Zajímá-li vás, jak která barva ovlivňuje lidské prožívání, naleznete na následujících řádcích výčet základních barev a jejich hlavních vlastností vůči lidské psychice:

  • žlutá = povzbuzující
  • oranžová = navozuje veselou náladu
  • červená = zvyšuje aktivitu
  • fialová = podporuje smysl pro duchovní záležitosti
  • modrá = uklidňuje
  • zelená = podporuje chuť k jídlu
  • hnědá = podporuje pocity vyrovnanosti
  • černá = evokuje smutek, tísnivé pocity

A jaká barva je tedy nejvhodnější pro konkrétní místnosti?

kuchyni a jídelně oceníte zelenou či žlutou, což jsou barvy, v jejichž silách je nabudit trávení a vůbec chuť k jídlu. Pokud je zvolíte ve světlém a jasném odstínu, budou lákavé i k následnému posezení po dobrém jídle. Co se týče ložnice, v ní nic nezkazíte modrou barvou, která je symbolem uklidnění. Pokud ji vhodně nakombinujete s červenou, tedy barvou aktivity a vzrušení, budete mít ložnici jako místo pro relaxaci i pro momenty plné vášně a vzrušení. Obývací pokoj – povětšinou centrum dění v bytě – vyžaduje, aby byl co nejvíce útulný a přívětivý, proto je nejlepší barvou do těchto prostor oranžová, kterou lze navíc úspěšně kombinovat s různým typem nábytku apod.

Barvy v interiéru jsou kapitolou, která by určitě v rámci bydlení neměla být přehlížena. Lze s nimi totiž mnohé zlepšit, nebo naopak výrazně pokazit.